Zgłoś psa do pilotażu badania klinicznego nad atopowym zapaleniem skóry (AZS)

Czy Twój pies nadmiernie się drapie? A może częściej niż zazwyczaj tarza się lub ociera o różne przedmioty? Na jego na skórze pojawiły się ostatnio zmiany takie jak otarcia, ciemniejsze zabarwienie, krosty, grudki, czy wyłysienia?

To mogą być objawy atopowego zapalenia skóry (AZS). AZS dotyka już nawet 15% populacji psów. Nieprzyjemny świąd, czyli podstawowy objaw AZS, sprawia, że zmieniają swoje zachowanie i po prostu – tracą radość życia.

Kilka faktów o atopowym zapaleniu skóry (AZS) u psów:

  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza o podłożu autoimmunologicznym, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. Powoduje uporczywy świąd oraz liszajowacenie skóry.
  • Zmiany na skórze najczęściej znajdziemy na pysku, łapach i bokach ciała naszego czworonoga. Skóra jest zmieniona zapalnie i bardzo swędząca. Zmiany mogą zanikać i powracać.
  • W okresie letnim objawy związane z AZS nasilają się, dlatego to dobry moment, aby przyjrzeć się czy Twój pies drapie się częściej niż zwykle.

Pilotażowy program leczenia Bioceltix

W Bioceltix szukamy rozwiązań, które pozwolą skuteczniej i bezpieczniej leczyć psy. Jednym z takich rozwiązań jest kandydat na lek BCX-CM-AD skierowany do leczenia atopowego zapalenia skóry u psów. Zdecydowaliśmy się na pracę nad tym rozwiązaniem, ponieważ AZS należy do chorób o wysokim zapotrzebowaniu na skuteczniejsze i bezpieczniejsze metody leczenia. Dlaczego?

Obecnie w leczeniu AZS u psów stosuje się leki o działaniu głównie objawowym, które nie przynosi długotrwałych efektów, a przewlekłe stosowanie takich leków zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i uodpornienia się na terapię. Lek bazujący na immunomodulujących właściwościach mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) może być tutaj odpowiedzią jako rozwiązanie wykazujące działanie zarówno objawowe jak i przyczynowe.

“Dla naszego kandydata na lek na AZS u psów zakończyliśmy tzw. Target Animal Safety, czyli fazę bezpieczeństwa, w której potwierdzono, że jego dożylne podanie jest bezpieczne. Dzięki temu mogliśmy przejść do kolejnego etapu, czyli pilotażu badania klinicznego, do którego teraz zapraszamy pacjentów.” – mówi lek. wet. Marta Pasikowska, koordynatorka badania ze strony Bioceltix.

Bioceltix prowadzi pilotaż badania klinicznego razem z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Jakie kryteria musi spełnić Twój pies, aby zakwalifikować się do badania?

  • pies każdej rasy lub mieszaniec,
  • psy obu płci,
  • w wieku powyżej 1 roku,
  • o wadze powyżej 10 kg,
  • z podejrzeniem atopowego zapalenia skóry lub zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry,
  • bez innych chorób przewlekłych,
  • w przypadku suk – muszą być poza okresem ciąży i laktacji.

Masz pytania lub wątpliwości?

Koordynatorką badania ze strony Bioceltix jest

lek. wet. Marta Pasikowska

E-mail: marta.pasikowska@bioceltix.com

Telefon: 505 069 483

Zgłoś swojego psa do badania: